Popis

VP,GP,MATERIJAL ›› Nabavka ››
Parent Previous Next

POPIS :


Po potrebi, a po zakonu jednom godišnje, potrebno je uraditi popis magacina ili maloprodaje. U te svrhe treba formirati popisne liste.  Prilikom unosa zaglavlja popisne liste,osim broja dokumenta i datuma popisa, potrebno je označiti da li se popis radi po nabavnim ili (malo)prodajnim cenama, i da li u popis treba uključiti i naloge za otpremu (odnosno, umanjiti stanja za robu koja bi trebalo i da bude fakturisana datuma pre datuma popisa).



Posle unosa zaglavlja, potrebno je uraditi Punjenje popisa (ikonica na toolbaru ) gde možete selektovati uslove za koje radite popis po više navedenih kriterijuma. Takodje, možete tražiti da na popisnoj listi popisane količine budu jednake količinama na stanju. Time se olakšava posao oko unosa popisnih lista jer se koriguju samo popisane stavke koje se razlikuju od stanja. Završetkom punjenja popisa, oformljena je popisna lista na osnovu zatečenog stanja (komadno) i cena (nabavnih, ako je navedeno u zaglavlju, ili prodajanih po odgovarajućem cenovniku). Za sprovođenje popisa, treba odstampati tkz Blanko popisnu listu , čime se dobija materijal za fizičko obavljanje popisa.



Posle završenog brojanja robe, potrebno je popisane količine uneti i u popisnu listu u računaru. Najbolje je pozicionirati se na polje Popisana količina i samo unosom broja aktivirati in-line unos (naravno, tamo gde se Popisana količina u računaru razlikuje od stvarno popisane količine).



Posle unosa popisanih kolicina na popisnu listu u računaru i provere unosa, treba uporediti popisano stanje sa stanjem po knjigama. Postupak je sledeći : Ukoliko je dodavana ili menjana dokumentacija koja utiče na stanje po knjigama, NEOPHODNO je pustiti Obračun da bi stanje po knjigama bilo ažurno, a zatim Izveštaj viška-manjka.


Na osnovu izveštaja viška-manjka , dokumentacija se može dopunjavati, korigovati ili se artikli mogu zameniti srodnim. Zamena artikala se može uradilti pomocu Presifriranje,rastavljanje,zamena  ali je predviđena i uz popis – na osnovu izveštaja viška-manjka. Potrebno je da stanete na artikal kojeg imate u višku na popisu i izborom ikonice Zamena , ponudiće vam se roba koja je u manjku po popisu. Treba označiti artikle koje želimo da zamenimo (kvačica u desno polje)-program će ponuditi količinu koju možemo zameniti (u polju količina na slici) ali se može prepraviti ponuđena količina i rasporediti po želji. Program će sve vreme u donjem delu ekrana obaveštavati o količinskim i vrednosnim saldima prešifriranja. Ukoliko želimo da poništimo urađeno, izabraćemo dugme Poništi ili OK ako potvrđujemo uneto. Takođe, ako se pozicioniramo na stavku gde smo već radili zamenu, i izaberemo ikonicu Zamena, dobićemo sve veze koje smo dobili preširiranjem na ovaj način, pa ih tako možemo menjati, dopunjavati ili poništiti.



Program će sve vreme , ukoliko se presifriranje (zamena) radi preko ekrana popisa, održavati I stanje po kartici. Ovo pruža udobnost da se izveštaj viška-manjka može puštati povremeno bez Obračuna, čime se lista razlika smanjuje I ponovo proverava. Naravno, puštanje Obračuna nije ‘zabranjeno’ u tom slučaju (samo je nepotrebno), ali je NEOPHODNO posle bilo kakve druge dopune dokumentacije (uključujuci I naknadne obračune Zaliha ili Prosečnih cena). Kada je rad sa popisnom listom završen, potrebno je uraditi Potvrdu, pa zatim Knjiženje (viška-manjka).



Ukoliko treba i posle knjiženja menjati popis ili dokumentaciju, proknjižena dokumenta treba obrisati , na popisnoj listi uraditi Poništenje (potvrde) . Posle korekcija , ponoviti postupak potvrde i knjiženja.

 


Created with the Personal Edition of HelpNDoc: Create cross-platform Qt Help files